fatiherikli

Bu ay da çok hareketli ve güzel geçen bir Python İstanbul buluşmasını 20 Python severin katılımıyla gerçekleştirdik. Geçen ay olduğu gibi bu buluşmada da Hipo ofisinde toplandık. Cumartesi günümüz python severlerle burada bir kahvaltı ile başladı, muhabbet ve sunumlarla devam etti. Gerçekten cumartesi günümü çok iyi değerlendirdim diyebilirim.

Bu toplantıda 3 sunum yapıldı, sunumlardan birisini de benimdi. Sunumlar sırası ile şöyle yapıldı;

Celery Sunumu

Sunumda bir AMQP protokolü implementation'ı olan RabbitMQ'yu ve bunu message broker olarak kullanabilen Celery'nin bize getirdiği kolaylıklardan bahsettik. Sunum için ayrıca bir de demo application hazırlama fırsatı olmuştu. Bununla birlikte bir de Onur Çelebi Connect 4 oyunu için hazırladığı algoritmanın Celery halini hazırlayıp bizlere sundu.

Celery sunumuna şuradan ulaşabilirsiniz;

http://fatiherikli.com/pyist/pyist-celery.pdf

Demo uygulamayı incelemek isterseniz de;

[https://github.com/fatiherikli/downforeveryoneorjustme](https://github.com/f atiherikli/downforeveryoneorjustme)

Onur Çelebi'nin hazırladığı demo application'a da ulaşır ulaşmaz buraya linkini koyacağım.

PyPy sunumu

Berker Peksağ hazırladığı sunumda ise PyPy'ın sağladıkları, PyPy alternatifleri ve development sürecini anlattı. Ayrıca PyPy'ın getirdiği avantajlardan ziyade dezavantajlarına da değindi. Hoş bir sunum olmuş gerçekten. PyPy hakında değişik bilgiler edindim. Kendisine buradan teşekkürlerimi sunuyorum :)

Sunuma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

[http://berkerpeksag.github.com/slides/pypy-101-pyist/pypy-101-pyist.pdf](htt p://berkerpeksag.github.com/slides/pypy-101-pyist/pypy-101-pyist.pdf)

Python'cuların kedi sevdası

Buluşma sadece sunumlardan ibaret değildi. Hatta sunumdan çok vakti hoş sohbet, muhabbet, geyikle geçirdik :)

Bunun dışında toplantıda bütün Python'cuların gönlünü kazanan minik bir misafirimiz daha vardı. Daha doğrusu pek misafir denmez, ev sahibi demek daha doğru olur. Ona herkes hipo kedi diyor. Gerçi pek rahat durmadı ama olsun, toplantıya neşe kattı diyebiliriz. Ayrıca hipo kedi sayesinde community'deki kedi severleri de tespit etmiş olduk.

Yine bir ay sonraki toplantıyı dört gözle bekliyorum. Haziranda bir Hack Day yapılması planlanıyor. Python ile uğraşan ya da merak salan herkese kaçırmamalarını tavsiye ederim :)

comments powered by Disqus