fatiherikli

Myadslot.com Böyle bir projeye kalkışmamın sebebi kendi sayfalarımdaki reklamları düzenlemek, kontrol etmek için sarf ettiğim gereksiz uğraştı. Her reklam aldığımda ftp'ye gir reklam kodlarını yapıştır vs vs. Bunu aşmak için kendime ufak bir reklam yöneticisi yazmam gerekirdi. Ancak birden fazla site üzerinde reklam bulundurduğum için ufak çaplı bir script işi görmüyordu. Ayrıca reklam alanlarıma koyacak reklamım kalmadığında sitenin ortasındaki bir alanın bembeyaz sırıtması gibi bir durum da vardı.

Bunun için tek bir noktadan reklamları yönetebileceğim, istediğim reklamı aktif/pasif yapıp süre belirleyeceğim bir sistem yapmam lazımdı. Bu da ayrı bir iş yükü doğuruyordu bana. araştırdım, bu işi kolaylaştıran bir servis yok şuanda. Sonra da madem yok, böyle bir proje yapayım dedim. Saydıklarımın yanı sıra daha bir çok özelliği de bu sistemde yazıp projeyi BETA sürümüyle yayına aldık. Hadi hayırlısı bakalım.

Ufaktan anlatmak gerekirse;

Blog'umun sağ üst köşesinde 234x60 boyutunda bir reklam alanı görüyorsunuz. Bu reklam myadslot sunucusundan gelmektedir. Bu reklam alanında reklam bulunmamaktadır. Reklam bulunmadığı için de benim ile iletişime geçebildiğiniz bir link bulunuyor. Oradaki linke tıklayıp forma doldurarak bana ulaşabiliyorsunuz. Ben myadslot.com üzerinden o alana reklam eklediğimde anlık olarak reklam buraya da yansımakta. Misal myadslot'un verdiği kodu 10 tane siteme yerleştirdiğimde hepsinde de aynı şekilde yansıyacaktır.

Bize getirdiği artılarına gelelim;

Proje ingilizce ve türkçe dilinde başladı. Ayrıca mobil cihazlar için özel arayüzü de bulunmaktadır. Sistemin alt yapısı python üzerinde django framework'ü ile yazılmıştır.

Projeyi geliştirmemde yardımcı olan ve özellikle çeviri konusunda hatalarımı düzelten Can ve Mustafa hocama, değerli iş arkadaşım Cenan yoldaşa teşekkür ederim :)

Myadslot'a aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

http://tr.myadslot.com

http://en.myadslot.com

comments powered by Disqus