fatiherikli

Her sene iple çektiğimiz Linux Yaz Kampınının bir senesini daha başarılı bir şekilde tamamladık. Oldukça keyifli ve dolu bir kamp geçti. Eğitmenler ve kursiyerler olarak çok şey öğrendik, bolca güzel vakit geçirdirdik, birçok şey başardık. Bu blog yazısında kamp boyunca aklımda kalan anlardan bir şeyler paylaşmak istiyorum.

Öncelikle daha önce denk gelmeyenler için Linux Yaz Kampını biraz açıklamaya çalışayım. Her sene Ağustos ayında gerçekleşen, 2 hafta süren, yaklaşık 10 sınıfın olduğu gönüllülük üzerine kurulmuş bir etkinlik. Bu sene 7. kamp düzenlendi.

Ben yine Python/Django sınıfında eğitmenlik yapmaya çalıştım. İlk hafta Umut Karcı sınıfı Python konusunda ilerletti. İkinci hafta ise ben ve Onur Mat Django ile devam ettik.

Django tarafı için planımız ilk 2 gün temel Django alıştırmaları yapmak, sonra ise sınıfça bir projeye girişmekti. Sınıfça seçtiğimiz projenin konusu bir harita bazlı bir bisikletçi ağı oluşturmaktı. Çok basit bir şekilde amacımız harita üzerinde bisiklet dostu işletmeleri ve bisiklet tamircilerini listelemekti. Projenin kod adını Velespi koyduk.

Logolar için Necip Sunmaz'a teşekkürler :) Projeyi henüz yayına alamasak da büyük bir kısmını tamamladık. Repo'yu aşağıdaki adresten takip edebilirsiniz:

https://github.com/lyk2016-python/velespi

Django sınıfındaki amacımız, yemek tarifi şeklinde Django'da şu nasıl yapılırı göstermekten çok, Django'yu bir araç olarak nasıl kullanabilirizden yöneydi. Django bir web framework, bu sınıfa katılan insanların da amacı web üzerinde bir şeyler yapmaktı. Bu sebeple çok fazla Django dışına da çıktık.

Aklımda kalan şeyler şöyle:

Oldukça keyifli bir kamp oldu. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Linux Yaz Kampını aşağıdaki bağlantılardan takip edebilirsiniz. Seneye görüşmek üzere :)

comments powered by Disqus