fatiherikli

Bu sene Linux Yaz Kampı'nda Halit Alptekin ile birlikte Python ve Django eğitimi verdik. Sınıfımızda 29 öğrenci vardı ve herkes başarılı bir şekilde eğitimi bitirdi. Hem bizim, hem de öğrenciler için oldukça yorucu ama çok keyifli bir uğraş oldu.

Kamp boyunca aklımda kalan keyifli anlardan bir şeyler paylaşmak istiyorum :)

Bizimle birlikte toplam 8 sınıfta eğitim verdildi. Bu sınıfların içinde Ruby ve PHP sınıfları da vardı. Peki hiç Ruby, PHP ve Python sınıfları yan yana olur da uslu dururlar mı? Cevabı tahmin edebildiğinizden eminim.

Her şey bir sabah uyanıp sınıfa geldiğimizde karşılaştığımız kışkırtıcı Ruby yazılamalarıyla başladı. Bu bir savaş ilanıydı. Biz uslu uslu projelerimize devam ederken birileri bu düzeni bozmak istiyordu. Hepsini teker teker açıklayacağım.

Öncelikle projemizden bahsetmek istiyorum. Bir pet bakıcısı bulma projesi yapmaya karar vermiştik. Projemizin adı petimebak, logosu ise aşağıdaki gibi bir görseldi.

Kampın ikinci günü projenin tasarımı hakkında konuşmak için bu logo ile birlikte tahtaya basit bir taslak çizdik. Ertesi gün devam edecektik. Evet, tahmin ettiğiniz gibi soğuk savaşı başlatan gece bu geceydi.

Sabah sınıfa geldiğimizde logomuzdaki kedi figürünün suratının oyulduğunu, ve içine bir ruby gem'i çizildiğini gördük. Size soruyorum elegan ruby'ciler, ne istediniz bu sevimli kediden? Bu yetmiyormuş gibi bir de "gemimebak" demişsiniz.

Tamamen kışkırtma amaçlı yapılan eylemi görebiliyor musunuz? Artık bir şeyler yapmamız gerekiyordu ve twitter üzerinden savaş ilanını duyurduk.

This means softWAR

Tahtada görebildiğiniz gibi eylem sadece Ruby tarafından yapılmamıştı. PHP sınıfı ile işbirliğı içerisindeydiler. Angara bölgesinde fil bakıcısı arayan PHP sınıfı öğretmeni Hidayet Doğan da bu işin içerisindeydi.

Savaş ilanından sonra İstanbul ve çeşitli illerden destek tweet'leri aldık. Evet, Pythonista'ları bilgisayar başlarında zor tutuyorduk. Tek bir bildirimizle dodge kamyonlara doluşup kamp alanını basmaya hazırlardı. Ancak kampın iradesine bozmamak için bunu yapmadık. Tutucu bir tavır sergilemeye karar verdik.

Kandan kına yakılmaz

Saldırının gerçekleştiği gün Kodlab ve Dikeyeksen'den istediğimiz kitaplar kampüsümüze ulaşmıştı. Yayınevleri bu kitapları öğrenciler için ücretsiz olarak sağladı.

Kitaplar öğrencilere dağıtıldı ve bir Python kitabı boşta kaldı. Bu kitabı barış mesajı için kullanacaktık. Senelerdir süregelen bu kavga bitmeliydi artık.

Bunun için Ruby sınıfı öğretmeni Tayfun Öziş Erikan'ın masasına aşağıdaki kitabı bırakmaya karar verdik.

Mesaj derin anlamlar içeriyordu ancak eylem sırasında ders işlendiği için uygulamada pek başarılı olamadık. Yapmak istediğimiz bu kitabı verirken bir Yusuf Hayaloğlu bakışı atmaktı. Kitabı sınıfın kapısına bıraktık.

Duyumlarımıza göre bir öğrencinin "hocam burada garip bir şey buldum" söylemiyle kitap öğretmene ulaşmış.

Barış mesajımız alınmıştı. Ertesi gün Ruby sınıfının davetiyle 3 sınıf birlikte toplu yemek ile barış ilanımızı duyurduk.

Artık bitmişti bu dargınlık. Çatlayan tomurcuğun, doğan çocugun çığlığını duyacaktık artık. Bitmişti bu bezirgan saltanatı, bitmişti bu zulüm. Gülerek koşan genç programcıların sticker'larının uçları bilgisayarlarında dalgalansın diye (ajitasyon level: expert)

Her şey bir yana, bu atışmalar ve şakalarla birlikte çok güzel anılarla döndük evlerimize. Çok güzel insanlarla tanıştık, çok iyi akradaşlıklar edindik. Çok güzel işler yaptık;

Demo projemizi yayınladık. Ufak tefek eksiklikleri olsa da bir demo proje olarak gayet iş görür nitelikte olduğunu düşünüyorum.

http://petimebak.herokuapp.com

Öğrencilerle birlikte bir Python ve Django kitabı oluşturmaya karar verdik. Dilek Genç'in organizatörlüğünde bu proje hala devam etmektedir. Gelişmeler hakkında kendisini takip edebilirsiniz.

https://github.com/lyk2014-python/pykitap

Kampın sonuna kadar sabreden öğrencilere, kampın organizatörlerine, eğitmenlere, kısaca emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

comments powered by Disqus