fatiherikli

Hani bir parça, grup ya da albüm keşfedersiniz de onu dağlara taşlara haykırmak istersiniz ya, işte o benzeri duygulardan dolayı şu an bu blog yazısını giriyorum. Geçtiğimiz haftalarda Ayreon'un son albümü Theory of Everything'i dinledim. Hatta dinlemeye de devam ediyorum. Zaten spotify'da takip edenler muhtemelen ne yapıyor bu adam, peşpeşe bir parça bu kadar dinlenir mi diyor bile olabilir.

Ayreon genelde bilim kurgu türünde progresif konsept albümler yapıyor. Theory of everything de bu türe yakın. Konu olarak theory of everything'i bulmaya çalışan bir bilim adamının ailesini alıyor. Diğer albümlerinde olduğu gibi bu albümde de her karakteri farklı gruplardan ayrı bir vokal seslendiriyor.

Albüm ortalama 23'er dakikalık 4 parçadan oluşuyor. Her parçanın çeşitli bölümleri mevcut, ve hikayenin akışına göre her bölümün bir adı var.

Birazcık spoiler kaçabilir, ancak hikayeden gıdım gıdım bahsetmek istiyorum.

11 sene önce...

Baba, başarılı bir bilim adamı. Hayatını tüm evreni ve güçleri açıklayacak olan denklemi, theory of everything'i bulmaya adamış. Gece gündüz bunun için çalışıyor. Kendisini tamamen bu amaca kaptırmış. Eşini ve içine kapanık olan oğlunu unutacak kadar.

Anne, eşinin bu amacına destek olmaya çalışıyor ama kendisini ihmal ettiğini düşünüyor ve içine kapanık olan çocukları için çok üzülüyor. Babanın umursamaz tavırlarından bıkmış durumda.

Çocuk, kendi dünyasındaki hesapları analiz etmekten bunalmış ve içine kapanık durumda. Her şeyin üzerinde matematiksel modeller görüyor. Hikayede adı Prodigy (Dahi) olarak geçiyor. Evet, dahi, çok özel birisi. Kesinlikle beyni diğer insanlardan çok çok farklı çalışıyor. Ebeveynleri, hatta hiç kimse henüz bunun farkında değil. İçine kapanık, asosyal biri olarak biliniyor.

7 sene önce...

Öğretmen, fen dersi sırasında açık olan pencereden gelen rüzgarla birlikte uçuşan ve kendi masasına gelen bir kağıtla bir şeylerin farkına varmaya başlıyor. Bu kağıt Prodigy'nin. Sınavını çoktan bitirmiş, bir kağıt çıkarıp bir şeyler karalamaya başlamıştı. Kağıt tamamen matematiksel formüllerde doldurulmuştu.

Öğretmen Prodigy'e bu formüllerin ne anlama geldiğini soruyor. Formüllerin gerçekten ona ait olup olmadığını bilmek istiyor.

Prodigy öğretmenine onları açıklayamayacağını söyler. O formüller bana gözüküyor sadece, ne anlama geldiklerini bilmiyorum der.

Rakip, hikayede Rival olarak geçiyor. Öğretmene Prodigy'e inanmaması gerektiğini söylüyor. Bu okuldaki en zeki benim. O sadece benim gibi olmak istiyor, benim yerimi almaya çalışıyor, o yüzden bu şekilde davranıyor der.

Kız, kendisini Prodigy'i korumaya mecbur hissediyor. Rival'a neden Prodigy için bu şekilde konuştuğunu soruyor. Bunun bir sebebi olmalı, belki de bu sebep Prodigy'i kıskanman olabilir diyor. Rival aynı şekilde kıza da Prodigy'e inanmaması gerektiğini söylüyor. Ancak kız Prodigy'de alışagelmedik bir şeyler hissetmekte ve bunun için Rival ile Prodigy için kavga etmektedir.

Aynı şekilde öğretmen de Rival'a kulak asmamaktadır. Hatta bu durumu anlatmak için Prodigy'nin babası ile randevulaşmıştır. Babasına Prodigy gibi birisiyle ilk defa karşılaştığını söyler. Bu yaşa göre kesinlikle çok zeki olduğundan bahseder. Babası bu durum karşısında şaşırır ve öğretmene bu konuda yanıldığını söyler. Prodigy'nin işe yaramaz ve içe dönük birisinden başka biri olmadığını söyler.

Öğretmen Prodigy'nin babasının bu söyledikleri karşısında şaşırır ve ona nasıl bu kadar kalpsiz olabildiğini sorar. Prodigy için yapabileceğiniz bir şeylerin olması gerektiğini ve onunla biraz ilgi göstermeleri gerektiğini söyler.

5 sene önce...

Prodigy babası ile olan ilişkilerini güçlendirmek istiyor, ama ona nasıl ulaşacağı konusunda bir fikre sahip değil. Prodigy ona en çok ihtiyaç duyduğu anlarda neden yanında olmadığını sorar. Ona ne olduğunu hakkında bir fikri olmasa da bir şeyler verebileceğini söyler, buna inanır.

Anne, babaya Prodigy için bir uzman yardımı almalarını gerektiğini söyler. Baba buna olumlu bakar. Hatta, kim bilir, belki de theory of everything'i bulmama yardımcı olur der.

Psikiyatrist, Prodigy ile iletişim kurmaya çalışmaktadır. Ona kendi dünyasını anlatmasını, rüyalarından bahsetmesini söyler. Ancak Prodigy'den beklediği yanıtları alamaz.

Psikiyatrist bu durumdan Prodigy'nin anne ve babasına bahseder. Prodigy'i çözemediğini, onun gibi birisinin milyonda bir gelebileceğini anlatır. Bu şekilde ona yardımcı olmam mümkün değil, ancak yine de bir umudum var der. Yeni bir uyuşturucu üzerinde çalıştığını, bu maddenin Prodigy'i düzeltebileceğini söyler. Anne çok sevinir. Ancak psikiyatrist bu durumdan çekindiğini belirtir. Çünkü uyuşturucu henüz deneysel konumunda, ve tahmin edilemeyecek yan etkilerinin ortaya çıkabileceğini söyler.

Burada sonlandırmak istiyorum, çünkü bundan sonrası artık okunmamalı, dinlenmeli. Zaten hikaye bu noktadan sonra başlıyor denilebilir.

İşte tüm hikayeyi takip edebilceğiniz playlist:

İyi dinlemeler :)

comments powered by Disqus