fatiherikli

Son zamanlarda pek sık dinlediğim birkaç grup paylaşmak istiyorum. Paylaşacağım çoğu bir şeyleri kırıp döküp başka şeyler yaratmayı seven insanlardan oluşuyor. Eğer retro, chiptune ya da video game müzikleri seviyorsanız bu grupları da seveceğinizi tahmin ediyorum.

Binärpilot

Alexander Støver, Norveç'li. Github hesabından anladığım kadarıyla bir Javascript geliştiricisi. Projesinin adı Binärpilot. İnternet sitesi (binaeriplot.no) üzerinden albümlerini ücretsiz olarak yayınlıyor. Müzik yapmayı sevdiğini, ünlü olmayı ve para kazanmak istemediğini söylüyor.

Çok başarılı albümleri ve canlı gösterileri var. Albüm isimleri bu proje için içinizi ısıtmaya yetecek. Benim en sevdiğim albümü Nordland.

Ayrıca Alan Turing için yaptığı bir albüm bulunuyor.

Albümlerinin tümünü internet sitesinden indirebiliyorsunuz. Youtube üzerinde de yarım saatlik güzel bir canlı gösterisi bulunuyor. Tavsiye ederim.

Fantomenk

Chiptune ve benzeri tarzlarda müzik yapıyor. Myspace ve kendi youtube kanalı üzerinden tüm müziklerine ulaşabiliyorsunuz. Müzikleri için ayrıca retro video klipler hazırlamakla ünlü.

Kendisi tahminlerime ve stalking yetilerime göre bir oyun geliştiricisi. Video kliplerinin çoğunluğu da eski nintendo oyunlarının görüntülerinden oluşuyor.

Youtube'da birkaç canlı gösterisini buldum ve çok etkileyiciler. Merak edenleri şuraya alalım. Video'da Stockholm'da bulunan Syntax Error adında bir sahnede kendisi.

Alva Noto

Carsten Nicolai, Almanlıktan aldığı hazzı başka hiçbir şeyden alamayanlardan. Glitch ve noise müzik yapıyor. Pek çok Björk remix'i mevcut.

Genelde sakin kafayla dinlenemeyecek müzikler yapıyor. Alışana dek biraz rahatsız olabilirsiniz yaptıklarından. Nefret de edebilirsiniz. Ancak yine de bir deneyin derim.

Dinlemeye şu çalma listesinden başlayabilirsiniz. Eğer sevdiyseniz Merzbow'a da bakabilirsiniz.

IASM

In a Sleeping Mode. İnternette hakkında fazla bilgiye ulaşamadım. Yine aynı şekilde glitch ve noise müzik üretiyorlar. Yaptıkları müziklere bandcamp üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca çalışmaları için hazırladıkları video clipleri yükledikleri bir youtube kanalları var.

Dinlemeye Diluted Sounds albümünden başlayabilirsiniz. 365 parçası bulunuyor. Albümdeki parçalar ortalama 1 dakika uzunluğunda.

Noise & glitch müzikleri sevdiyseniz glitchit.org adresini kurcalayabilirsiniz.

Detektivbyrån

İsveç'li bir grup. Folktronica dedikleri elektronik ve folk müzik karışımı bir şeyler yaparlar. İlk dinleyişteki tepkiniz amelie bu ya olabilir. Grup genelde enstrüman icad edip onlarla performanslar sergiliyor. Bir makası enstrüman olarak kullanabilme özelliğine sahipler. Stüdyo kayıtlarından çok canlı gösterilerini izlemenizi tavsiye ederim.

Şundan başlayabilirsiniz. Ayrıca Dreamhack 2009'da sergilediği canlı gösterilerinin kocaman bir videosu youtube üzerinde mevcut. Şöyle izleyebiliyoruz.

Grup 2010 senesinde dağıldı.

Wintergatan

Detektivbyrån'dan Martin Molin'in başlattığı bir grup. Tema aynı sayılabilir. Yine garip garip enstrümanlar yapmakla meşguller. Sommarfågel adında harika parçaları ve bunu duyurdukları muhteşem bir bisikletli video klipleri mevcut. Şuradan dinleyebilirsiniz.

Ayrıca Dreamhack 2013'te bir canlı gösterileri mevcut. Ona da youtube üzerinden erişebiliyorsunuz.

Keyifli dinlemeler :)

comments powered by Disqus