fatiherikli

Engelsiz Pedal Derneğiyle Belgrad Ormanında bir kampta karşılaşmıştım. Hatta o kamp hakkında yazdığım blog yazısının sonunda bahsetmiştim birazcık.

http://i.imgur.com/VyKUCS7.jpg

Engelsiz Pedal bir bisiklet topluluğu değil sadece. Amacı toplumda engelli olarak hitap edilen kişilerle birlikte bisiklet turları düzenlemek. Düzenlediği turlarda da genelde amaç bir bisikletten öteye oluyor. Bartın turu da bu amaçlardan biriydi.

Karşılaştığım kamptan sonraki ilk engelsiz pedal etkinliğine katıldım ve takip etmeye başladım. Yaklaşık 2 ay sonrasında da makam şoförü oldum.

Makam şoförü ne mi demek? bu kısa filmi izleyebilirsiniz.

http://i.imgur.com/BRm1FAv.jpg

Bartın turunda da ilk ve ikinci günün yarısına kadar makam şoförlüğü yaptım. Sonrasında ise bu turda makam şoförü olan tur kahramanı Düşra devraldı.

Bartın'a gidiş amacımız Amasra'da izinsiz kesilen 40 bin ağaçtı. Kurulmak istenen bir termik santral, ve henüz hiçbir izin alınmadan kesilen binlerce ağaç vardı. Henüz kesilmemiş olan ağaçlara bisikletlerimizi zincirlemek için çıktık yola.

İlk Gün, Şile

Tur Ağva'dan başladı. Turdan önceki gün Şile'ye geldik ve sabah erkenden Ağva'ya doğru Işık Üniversitesinin bize sağladığı servis aracına bisikletlerimizi yükledik. Buradaki hoş karşılama ve konaklama için Işık Üniversitesine ve Boray hocaya çok teşekkürler.

ilk gün

Tur çok güzel başladı. İlk molamızı birkaç ağır rampayı geçtikten sonrsa sahile ulaştığımızda verdik. Isınmak ve çay içmek için bir kahveye girdik.

perinçek

Hoş sohbet pek tatlı. Çaylar sıcak, mevzular derin. Mustafa'nın konuştuğu dedenin babası Doğu Perinçek'in arkadaşı çıktı. Mustafa durur mu, zor ayırdık birbirlerini.

Kocaeli, Kefken'e kadar sürmeyi planlıyorduk. Gittik, ancak kalacak yeri Cebeci'de bulabildik ve orada konakladık.

İkinci gün

Sabah erken saatte kalktık. Saat 5:30 gibi yoldaydık çünkü bir sonraki konaklama yeri için 120 km yol gitmemiz gerekiyordu. http://i.imgur.com/hWYukFv.jpg

Kahvaltımızı 2 saat sonra bir köyde yaptık. Burada biraz dinlendik ve bisikletlere bakım yaptık. Çamurluyduk, önceki gün orman yolundan gitmiştik.

http://i.imgur.com/4wttX3W.jpg

En uzun gün bu gündü. Akşam 10 gibi Ereğli'de olabildik. 12 saatten fazla bisiklet sürmüştük.

Ereğli'de bizi kendilerine yarenler diren bir arkadaş grubu karşıladı. Bize kalacak yer ve harika bir sofra hazırlamışlardı. Çok neşeliler ve yardımseverlerdi. Kendilerine hoş muhabbetleri için çok çok teşekkür ediyoruz.

Bir de içlerinden birinin ekşisözlük'te bu tur hakkında hoş bir entry'si bulunuyor. Ona da çok teşekkürler :)

Üçüncü gün, Deli Hakkı

Ertesi gün biraz daha kısa yol gidecektik. Ancak bugün bizim için oldukça zordu, çünkü Zonguldak'a ulaşmak için Deli Hakkı denilen kocaman bir rampa bekliyordu bizi. Önceki gün yaptığımız 120 km'lik sürüşte sağ bacağımı zorlamış ve incitmiştim. Bu rampayı sadece sol bacağımın gücünü kullanarak geçmek zorunda kaldım. En çok yorulduğum gün bu gündü.

http://i.imgur.com/m6OZiKl.jpg

Ne kadar zorlanmış olsak da gün bitiyordu. Yoruluyorsun, geçiyor, ama yorulduktan sonraki rampanın tepesinde dinlenirken edilen hoş sohbetin bir tarifi yok.

Turun fotoğrafçısı bendim, bu sebeple bu karelerde yokum. En çok yakındığım bu oldu sanırım tur boyunca :)

http://i.imgur.com/08vzFrS.jpg

Sis çökmüş, gün batıyordu. Turun tecrübeli lideri Hakan abi şimdiden ışıklarını açmış.

http://i.imgur.com/SXwvCqt.jpg

Bu da bir tırmanış hali.

Zonguldak'a ulaştık ve orada konakladık. Zonguldak Doğa Kulubü'ne ve Melih Şentürk'e yardımları için çok teşekkür ediyoruz

Dördüncü gün, Bartın'a varış!

Ertesi gün bizi Çaycuma'da Bartın Platformu ve Pedaldaşlar derneği üyeleri bisikletliler karşıladı. Onlarla yolda buluştuk ve Bartın'a doğru sürmeye başladık.

http://i.imgur.com/WQQW1Z2.jpg

Pedaldaşlar'la birlikte 30 km kadar sürdükten sonra Bartın'a ulaştık. Bartın'a gelmek değildi sadece amacımız tabii ki. Ertesi gün yapacağımız eylem için Bartın Platformu ile bir basın açıklaması yaptık.

http://i.imgur.com/Z0n6XxR.jpg

Basın açıklamasının ardından Engelsiz Pedal hakkında bir söyleşi vardı.

http://i.imgur.com/3iN08t7.jpg

İlgi oldukça büyükdü. Ayrıca toplantıya Bartın'daki bir engelli derneği de geldi. Buradaki organizasyon için Bartın Platformuna, Pedaldaşlar Derneği Başkanı Ümit Bakay'a ve Mustafa Artar hocaya sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Söyleşi öncesi boş birkaç saatimiz vardı. Sadriye'ye fotoğraf makinesini nasıl tutması gerektiğini ve nasıl çekildiğini anlattım.

http://i.imgur.com/IbKUBwZ.jpg

Bu kare de Sadriye'nin. Sadriye bir görme engelli, o bu fotoğrafı göremiyor, ama internet sayesinde dünyanın her yerinden görülebiliyor. Fotoğraf çekerken çok mutluydu :) Soldaki Ümit Bakay, sağdaki de benim.

http://i.imgur.com/jvsjYPh.jpg

Söyleşi artından Amasra'daki konaklayacağımız yere ulaştık. Sabah ise bisikletlerimiz ile ağaç katliamının yapıldığı yere gittik ve bisikletlerimizi zincirledik.

http://i.imgur.com/wIDnDMB.jpg

Tur için desteği geçen herkese çok teşekkürler.

comments powered by Disqus