fatiherikli

Bu ayın başında YGA'nın düzenlediği Engelsiz Hackathon'a katıldım. Daha önce katıldığım hackathon'ların aksine buna tek başıma gittim. Daha önce birlikte bisiklet sürdüğümüz, ancak yazılımcı olduğunu bilmediğim birisiyle şans eseri aynı takıma denk geldim. Takım 4 kişiydi, ancak diğer 2 kişi firari olduğu için hackathon'a 2 kişi devam ettik.

Adından da anlaşılacağı üzere hackathon'un amacı engelli insanlar için bir şeyler üretmeye çalışmaktı. Takımımızın ve yaptığımız uygulamanın adı Betim oldu. Çağlayan ve ben 24 saat boyunca bir fotoğraf/resim betileme servisi geliştirmeye çalıştık.

Uygulama bir chrome plugin ve bir ios app'ten oluşuyor. Temel çalışma prensibi ise chrome üzerinde bir imaja sağ tıklayıp (ya da mac üzerinde voiceover üzerinden) betim'i seçerek bir image recognition servisinden ilgili tag'lari getirmek, ve aynı zamanda bu görseli topluluğa ulaştırıp ios app üzerinden betimletmekti. Aslında Be My Eyes'ın web için olanını yapmak ve içine bir de object recognition katmak istedik.

24 saat içerisinde bir prototip yayınladık, ancak Chrome store ve AppStore'a gönderme fırsatımız henüz olmadı. Sunumu 24 saat'in sonunda yaptık ve 2. olduk.

Image recognition servisi için Clarifai'ı kullandık. Oldukça temiz biz arayüzü var, eğer böyle bir şeye ihtiyacınız olursa denemenizi öneririm.

Eğer incelemek isterseniz backend servisinin kaynak kodları github üzerinde açık. Yaptığımız sunumu ise betim.co üzerinde yayınladık.

Engelsiz Hackathon organizatörü Kürşat Ceylan'la Engelsiz Pedal'da tanışmıştık. Kendisi ayrıca NTV Radyo'da bir süre Başka Bir Gözle adında eğlenceli bir program düzenliyor. Hatta bir bölümünde Engelsiz Pedal hakkında konuşmuştuk. Böyle bir işe giriştiği için kendisine ve organizasyondaki herkese çok teşekkürler.

Böyle hackathon'ların artması dileğiyle!

comments powered by Disqus