fatiherikli

Bu sene Eskişehir'de gerçekleşecek olan Akademik Bilişim konferansından önce Python İstanbul topluluğundan 4 kişi olarak bir kurs düzenledik. Kursun adı Python ile Web Geliştiriciliği. Eskişehir'de olmasından dolayı katılım oldukça yüksek. Sınıf 30 kişilik, ancak 127 başvuru aldık. Dolayısıyla bunun için bir eleme yapmamız gerekti.

Bu blog yazısında eleme yaparken eğitmenlerin dikkat ettiği şeylerden bahsedeceğim.

Öncelikle kursiyerlerin ilgilendiği şeyler hakkında bilgi almak için bir anket düzenledik. Bu ankete 88 kişi yanıt verdi. 39 kişi bu şekilde elenmiş oldu. 88 kişi arasından 30 kişiyi seçmek bizim için gerçekten zordu.

Anketi merak edenler şuradan inceleyebilir. Seçimler konusunda birkaç kilit soru oldu ancak yine de o kadar radikal davranmaya içimiz el vermedi.

Akademik Bilişim kursları 4 gün ve her sene düzenleniyor. Akademik Bilişim dışında da yaz döneminde Linux Yaz Kampı oluyor. Yani her dönem bir eğitim oluyor mutlaka. Bu sebeple seçilemeyen kursiyerler aşağıdakilere dikkat ederse sonraki dönemlerdeki eğitimlere girmeye hak kazanmaları kolaylaşır.

Github hesapları çok önemli. Mutlaka bir github hesabı açın ve oradaki projeleri inceleyin. Ayrıca yaptığınız ödev ya da çalışmaları buraya mutlaka yükleyin. Github'a en az bir proje yüklemiş ve seçilmemiş birisi yok şu an listede. Benim konuştuğum tüm hocalar buna çok dikkat ediyor.

Aynı şekilde kişisel blog tutmak da seçimlerde önemli bir kriter. Sadece katıldığınız etkinlikler hakkında bir şeyler yazdığınız bir blogunuz bile olsa bu çok iyi. Anketi dolduranlardan 24 kişi blog tutuyordu sadece.

Bazı hocalar yazım yanlışlarına çok takıntılı. Örneğin Python dili çok fazla yanlış yazılıyor, bu bir eleme sebebi. Anket sonuçlarında 5 kişi Python kelimesini yanlış yazmış.

Bknz: http://itspython.com/

Son olarak, topluluk içindeki aktiviteler çok önemli. Örneğin daha önce Akademik Bilişim ya da Linux Yaz Kampına katılmış olanlar da öncelikli olarak seçiliyor. Aynı şekilde topluluk (LKD, INETD, Alternatif Bilişim ya da Hackerspace gibi) içinde gönüllü olarak yaptığınız işler de çok önemli.

Bu arada kursa seçilmeyenler son üç gün gerçekleşecek olan konferansa katılabilir.

Detaylı bilgi için: http://ab2015.anadolu.edu.tr

Eskişehir'de görüşmek üzere!

comments powered by Disqus